پانل های سه بعدی

پانل های سه بعدی

دیوار های پیش ساخته و پانل های سه بعدی

سازه های پیش ساخته سبک به پانل های سه بعدی معروف هستند و یک پدیده جدید در تکنولوژی ساخت و ساز است . این ساندویچ پانل از دو لایه شبکه فلزی در طرفین و یک لایه فوم پلی استایرن در وسط تشکیل شده است و این لایه ها توسط مفتول به هم متصل شده اند . قطعات به محل اجرای ساختمان حمل می شوند و پس از نصب دیوار ها و سقف به صورت یکپارچه در می آیند و بنابراین در مقابل زلزله مقاوم است . بتون مورد استفاده برای ریختن در اطراف قطعات باید از نوع ریز دانه باشد . ضخامت بتون ریخته شده در هر طرف دیوار حدود 5 سانتی متر است که حدود 2.5 سانتی متر پوشش بر روی شبکه فولادی ایجاد می کند .

ویژگی های پانل سه بعدی عبارتند از : وزن کم ، عایق حرارتی و صوتی مناسب ، مونتاژ و اتصال عالی ، مقاوم در برابر زلزله و فشار هوا ، سرعت در نصب حدود 50 % ، اشغال فضای کم در زیر بنای مفید ساختمان ، حمل و نقل آسان ، ایمنی بالا ، استفاده از نیروی انسانی کمتر ، قیمت بسیار مناسب ، به دلیل ایجاد حداقل 3 سانتی متر بتون ریز دانه در دو روی پانل ، این پانل غیر قابل اشتعال است و گسترش شعله در داخل و خارج پانل رخ نمی دهد .

این پانل مزایا و معایبی دارد :

مزایا : ضخامت دیوار های خارجی کمتر است البته اگر ضخامت عایق حرارتی افزایش یابد ضخامت ها تقریبا یکسان می شود ، عدم نیاز به امکانات سنگین نصب ، در سیستم کامل اتصالات خطی در پانل های سقفی به پانل های دیواری وجود دارد ، سرعت نصب و آماده سازی پانل ها برای ریختن بتون به دلیل سبکی و محدودیت اقدامات اجرایی وجود دارد ، مصالح و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور به راحتی امکان پذیر است و وابستگی کمی به فناوری های خارجی وجود دارد ، دیوار های خارجی ساختمان هواگیری نسبتا مناسبی دارند ، در هنگام حمل و نقل به ندرت قطعات دچار آسیب می شوند ، کم هزینه و اقتصادی هستند ، وجود دانش فنی قابل قبول و ضوابط طراحی در مورد سازه های پیش ساخته کوتاه .

معایب : عدم امکان باز یافت مصالح و استفاده مجدد ، ضخامت بالای دیوار های داخلی در مقایسه با دیگر سازه ها ، عدم امکان تعمیر و جایگزینی قطعات ، باید بازدید های مکرری برای اطمینان از عدم وجود خوردگی در پوشش خارجی دیوار وجود داشته باشد ، دیوار های خارجی در گروه دیوار های سنگین هستند ، سختی کنترل کیفیت مخصوصا در مورد تعیین ضخامت پوشش بتون روی میلگرد .

استحکام دیوار های سه بعدی از طریق جوش است که از هر دو طرف به شبکه فلزی محکم می شود . تعداد زیاد نقاط جوش باعث استحکام این دیوار ها می شود . این استحکام عملیات نصب را آسان می کند چون خم شدن و شکستن دیوار رخ نمی دهد . برای حفظ دیوار نیروی زیادی لازم است . نصب درب و پنجره ها آسان است و نصب وسایل جانبی ساده و سریع است .

مقاومت پانل سه بعدی در برابر آتش به اندازه ضخامت بتون بستگی دارد . هر چقدر بتون در هر طرف بیشتر باشد ، مقاومت در برابر حریق بیشتر است ولی هسته به هیچ عنوان نمی سوزد . دوام این پانل ها بسیار بالا است مخصوصا در طوفان های شدید استقامت بالایی دارند . همچنین در مورد زلزله های وحشتناک پانل ها دوام خود را ثابت کرده اند .

پانل های سه بعدی دیواری دو نوع هستند : باربر و غیر باربر

از پانل های دیواری باربر در دیواره سوله ها ، ساختمان های صنعتی ، محوطه ها و ساختمان هایی که از در آنها  سازه فلزی یا بتون آرمه به کار نرفته استفاده می شود .

پانل های دیواری غیر باربر در دیواره داخلی و خارجی کلیه ساختمان هایی که دارای سازه بتونی و فلزی هستند اجرا می شود و به دلیل سبک بودن و عایق بودن آنها در برج ها و سوله ها به کار می رود.